Galatasaray tarihi

Aşağa gitmek

Galatasaray tarihi

Mesaj  MANSELİNA Bir C.tesi Kas. 24, 2007 2:14 pm

Galatasaray tarihi -
--------------------------------------------------------------------------------

Galatasaray 1905 yılının sonbaharında; Galatasaray Lisesi öğrencileri tarafından bir futbol kulübü olarak kurulur, ancak daha öncesinde de Galatasaray Lisesi'nde diğer sporlar da yapılmaktaydı.
II. Beyazıt tarafından 1482'de kurulan mektep; adını kurulduğu bölgeden almaktadır. Ancak Hürrem Sultan tarafından Kanuni Sultan Süleyman öldükten sonra kapattırılan okul; Lale Devri öncesinde tekrar açılmış ve sonrasında tekrar kapattırılmış; en son da Osmanlı İmparatorluğu'nda Sultan Abdülaziz döneminde 1 Eylül1868'de tekrar açılmıştır. Bu dönemde; Beden Eğitimi dersi cimnastikçi "Monsieur Curel" tarafından modern aletlerle verilmektedir. 1870 yılında Kağıthane'de bir idman Bayramı düzenlenir ve başarılı sporcular çeşitli madalyalar kazanır ve öğrencilere kuzulu pilav verilir. Gelecekte de bu gelenek yerini; Galatasaray Pilavı'na bırakacaktır.
Monsieur Curel'den sonra; Monsieur Moiroux, Signor Martinetti, Stangali de cimnastik, atletizm, yüzme, kürek vb. sporları da ilk defa başlatmış olurlar. Faik Üstünidman önderliğinde; izcilik, tenis ve hokey gibi sporları da öğrenen öğrenciler; tekrar Üstünidman'ın desteklemesi ile futbol ile tanışır. Ancak; bu dönemde futbolun kurallarını tanımazlar ve oynadıkları spora tam anlamıyla futbol denilemez.
1901'de İstanbul'da yaşyaan James Lafontaine ve Horace Armitage isimli iki İngiliz; yabancılardan oluşan Kadıköy Futbol Kulübü'nü kurarlar; ancak anlaşmazlıklar sonrasında da 1903'de Moda Kulubü'nü kurarlar. Strugglers, Elpis ve Imogen'in de birleşimiyle; İstanbul Futbol Birliği'nin kurulması ardından; bugün Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı'nın bulunduğu yerde "Union Club-İttihat Spor" sahası olarak karşılaşmalara başlamışlardır.
Bu dönemde futbol yabancılar tarafından İstanbul'da oynanmaktadır; ve bu konuda Galatasaray Lisesi öğrencileri bir girişimde bulunur. 1 Ekim1905 tarihinde; Mehmet Ata Bey'in dersi sırasında arkadaşlarıyla konuşan Ali Sami Yen; bir futbol kulübü kurmaya karar verir. Asım Tevfik Sonumut, Reşat Şirvani, Cevdet Kalpakçıoğlu, Abidin Daver ve Kamil Bey'in de ortaklığıyla; Cevdet Kalpakçıoğlu asbaşkanlığında kulüp kurulur. Bu dönemde oyunculardan her hafta birer kuruş toplanılır, başkan Ali Sami Yen'de futbol topuyla ilgelinirdi. Domuz yağı ile temizlenen futbol topu hasar görünce; Ali Sami Yen ayakkabasının bir parçasını keserek bu parçayı yama yapmıştır. Cevdet Kalpakçıoğlu da formaları yıkardı. Kulübün ilk ismi; Gloria ya da Audace koyulması istemiştir; ancak takımın oynadığı ilk maçında Rum rakibi 2-0 yenerken seyircilerin onlara "Galata Sarayı efendileri" diye söz etmesiyle bu isim doğmuştur.
Ali Sami Yen tarafından söylenen bir söz; Galatasaray Spor Kulübü'nün kuruluş ve varoluş amacını belirleyecektir:
Maksadımız İngilizler gibi toplu bir halde oynamak, bir renge ve bir isme malik olmak ve Türk olmayan takımları yenmek.

Galatasaray'ın ilk renkleri kırmızı - beyaz'dır. Ancak Osmanlı İmparatorluğu'nun giderek yükselen bir Türkçülük hareketinden korkması ile; bu renklerin kullanılması yasaklanır. Bunun üzerine; Ali Sami Yen'in deyimiyle bir çok dükkan gezilerek "vişneye çalan koyuca tatlı bir kırmızı" ve "içinde turuncudan iz taşıyan tok bir sarı" renkleri Galatasaray ile buluşur. Bunun yanı sıra; kuruculardan Bekir Sıtkı da; Gül Baba'nın II. Beyazıt'a verdiği sarı kırmızı güllerden esinlendiğini de söyler.

MANSELİNA
öZeL ÜyE
öZeL ÜyE

Mesaj Sayısı : 23
Kayıt tarihi : 18/11/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Galatasaray tarihi

Mesaj  alemci_dj Bir C.tesi Kas. 24, 2007 2:43 pm

okuyunda kımle ugrastınızı goırun Very Happy heheh salla
avatar
alemci_dj
aLeMcİ AdMiN...
aLeMcİ AdMiN...

Mesaj Sayısı : 22
Yaş : 27
Kayıt tarihi : 17/11/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz